Објавено на:

Пентагон потврди: Обучуваме украински војници на неколку тајни локации, една од нив е Германија

t

Пентагон потврди дека обучува украински војници во воените бази на САД во Германија, известуваат западните медиуми.

„Ова е дополнителна обука поврзана со употреба на артилериски системи. Обуката вклучува и радарски системи и оклопни возила, кои неодамна ги објавивме како дел од пакетот за воена помош“, изјави портпаролот Џони Кирби на редовната прес-конференција.

Кирби додаде дека Американците ги обучуваат Украинците на „околу три“ локации надвор од Украина, од кои една е Германија. Останатите локации не се откриваат. Најголем дел од обуката за Украинците ја обезбедуваат припадници на Националната гарда кои престојувале во Украина пред руската инвазија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пентагон објасни што прават американските војници во…

САД веќе го започнаа процесот на испраќање…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Пентагон: Ситуацијата во Украина се менува во…

Ситуацијата на бојното поле во Украина се…

Француски политичар: Армијата да ја одбие наредбата…

Лидерот на француската партија „Патриоти“ и кандидат…

Пентагон објави извештај за НЛО: Дали има…

Пентагон објави извештај за неидентификувани летечки објекти…