Објавено на:

Пентагон: Русија ги повторува истите грешки

t

Неименувани претставници на Пентагон изјавија дека руската армија ги прави истите грешки во заземањето на источна Украина, како при обидот на заземање на целата земја.

Сметаат дека руските воени трупи се истоштени и исцрпени од темпото кое се движат, бидејќи нивната армија е намалена за околу 20 проценти.

Пентагон минатата недела соопшти дека од почетокот на војната, Русија загуби околу 100 тенкови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија нема да бара екстрадиција на оние…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…

Шефот на регионот Херсон убеден во позитивни…

Референдумот за присоединување на регионот Херсон кон…

Премиерот не очекува бегалски бран од Русија:…

Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на новинарско…

Следува пресврт на настаните? Русија е подготвена…

Русија останува подготвена да преговара со Украина,…

Бугарија ги повикува нејзините државјани во најскоро…

Во врска со комплицираната ситуација, Министерството за…