Објавено на:

Пентагон: Турција останува ценет партнер на НАТО и покрај ставот за Шведска и Финска

t

Турција останува ценет партнер на НАТО и покрај ставот за влез на Финска и Шведска во НАТО, изјави на брифинг портпаролот на Пентагон Џон Кирби.


Турција го следи процесот околу пристапувањето на Финска и Шведска во НАТО и засега не може позитивно да гледа на тоа, изјави претходно Ердоган.


Шведска и Финска го најавија членството во НАТО поради, како што соопштија официјални претставници на двете држави, агресијата на Русија во Украина, која би можела да се прелее во Европа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Џабе се израдуваа: Турскиот парламент нема да…

Турскиот парламент нема да размислува за одобрување…

Володин му одговори на Столтенберг: Во случај…

Володин му одговори на Столтенберг... Велејќи дека…

Се си има цена: Турција бара од…

Турција побара екстрадиција на 33 лица осомничени…

Петровска од Мадрид: Безбедноста на регионот е…

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во…

(Видео) “Се уште се соочуваме со руски…

Македонија постојано се соочува со хибридни закани…