Петков: Стратегиска цел за Бугарија е влезот во Шенген

t

Бугарскиот премиер, Кирил Петков, денеска во Брисел оствари серија работни средби, меѓу кои и со претседателката на Европскиот парламент, Роберта Мецола, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, соопшти прес центарот на бугарската Влада.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Петков присуствувал и на свеченоста по повод Меѓународниот ден на сеќавањето на жртвите на холокаустот во Европскиот парламент.

Петков ѝ честиташе на Роберта Мецола за нејзиниот избор за претседател на ЕП и ја повтори својата желба за блиска и плодна соработка. Двајцата разговараа за приоритетите на бугарската Влада и предизвиците пред кои таа е исправена во нивната реализација.

Бугарскиот премиер изјави дека пристапувањето на Бугарија во Шенген останува стратешка цел на Софија и дека смета дека ЕП ќе продолжи да ја поддржува.

Претседателот на Европскиот парламент, Шарл Мишел, му честиташе на бугарскиот премиер за успешните средби со Владата на Република Македонија, како и за мерките за зајакнување на капацитетите на Бугарија со оглед на тензиите меѓу НАТО и Русија. Мишел го увери премиерот дека институциите на ЕУ работат на елиминирање на енергетските ризици за земјите-членки, вклучително и Бугарија.

Премиерот Петков беше примен и од претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, со која разговараа за Националниот план за закрепнување и одржливост, како и за ситуацијата на границата со Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Полицаец пронашол камена гробница од античко време…

Саркофаг (камена гробница) од античко римско време…

Нема Влада во Бугарија ни со вториот…

Веднаш ќе го вратиме мандатот на претседателот…

Ќучук: Северна Македонија мора да го спроведе…

Шенген, проширувањето и владеење на правото –…

Македонски концепт бара Муцунски да го раскине…

Националниот Комитет на политичката партија Македонски Концепт,…

Пратениците од бугарското Собрание одбија да направат…

Пратениците од бугарското Собрание од Привремената комисија…