Петровска: Внатрешната контрола во МВР нарачана од министерот Тошковски покажа дека нема неправилности во расчитувањето на случајот за Вања

t

„Овој случај не беше одолговлекуван, ниту се обидуваше да се затскрие нешто како што паметиме кога ВМРО-ДПМНЕ беше на власт и исите функционери кои тогаш раководеа со одредени министерства, сега ги гледаме во првите редови за поддршка, веројантно им даваат инструкции“ рече министерката за одбрана и носителка на листата во ИЕ6 од СДСМ и Коалицијата за европска иднина, Славјанка Петровска во „Аргумент плус“ на ТВ24.

Таа ја потсети јавноста дека по влегувањето во техничката влада, ВМРО-ДПМНЕ најави ревизија на случајот за убиството на малата Вања и за пријавуавањето на исчезнувањата.

„Внатрешната контрола, која е една од секторите каде министерот Тошковски го промени раководниот кадар, најде дека нема никаква забелешка за овој случај за МВР“ рече Петровска.

Таа рече дека се надева дека по екстрадицијата на Палевски, која Република Турција ја одобри, семејството и јавноста ќе добијат целосна разрешница на овој случај.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кривична пријава за несовесно работење и фалсификување…

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и…

Неколку апсења за дрога во Скопје!

Низа апсења се случиле во текот на…

Петровска до ВМРО-ДПМНЕ: Каде сте „патриотчиња“ –…

Во синоќешното обраќање од собраниската говорница, ексминистерката…

МВР категорично ги демантира информациите дека вработен…

Во врска со наводите изнесени во дел…

Вработен во Идризово физички нападнал колега на…

Вработен во затворот Идризово го нападнал неговиот…