Објавено на:

Повеќе од 25 лица загинаа во тешка сообраќајна несреќа со автобус во Индија

t

Најмалку 25 лица загинаа денеска кога автобус со 29 патници падна во клисура во северната индиска држава Утараканд, соопштија локалните власти.

Несреќата се случила кога автобус со 29 аџии од централната индиска држава Мадја Прадеш паднал во клисура на пат кон хиндуистичкиот свет град Јамунотри на Хималаите

Индискиот министер за внатрешни работи Амит Шах изрази сочувство за смртта на аџиите и додаде дека преживеаните се префрлени во најблиската болница.

Лидерот на Утараханд Пушкар Синг Дами нареди истрага за инцидентот, додека премиерот Нарендра Моди најави исплата на отштета на семејствата на жртвите во износ од 200.000 рупии (околу 2.500 долари), а на преживеаните 50.000 рупии (околу 644 долари), јавува РИА Новости.

Министерот за полиција на Утараканда, Амит Шах, рече дека повредените се префрлени во најблиските болници.

– На местото на несреќата доаѓа и специјална единица за одговор при катастрофи – додаде министерот за полиција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Крави се шетаат низ владините згради…

Добротворните организации, кои управуваат со засолништата за…

(Фото) Страшна несреќа во Хрватска: Се судрија…

Товарен и патнички воз се судриле вчера…

Хаос во Индија: Мажи кои групно силувале…

Единаесет луѓе, етнички Индуси, осудени на доживотен…

Самит на БРИКС: Кои ги критикуваше едностраните…

Кинескиот претседател Кси Џинпинг во четвртокот ја…

(Видео) Преплашени туристи биле принудени да се…

Преплашените туристи биле принудени да се спуштат…