Повторно е отворен граничниот премин Евзони

t

Од утрово е отворен граничниот премин Евзони меѓу Македонија и Грција и дека сообраќајот и преминувањето на границата се одвива непречено.


Преминот Евзони беше затворен од 2 до 4 април до шест часот наутро поради штрајк на грчките цариници.
Како што претходно објавија грчките медиуми, цариниците штрајкуваа поради измените што ги промовираше Управата за јавни приходи, а за кои тврдат дека главно се однесуваат на регионалните царински испостави кои се во опасност од намалување и затворање.
Цариниците реагираат на промените и големиот обем на работа што го имаат на граничните премини со Албанија и Македонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицотакис: Очекувам изјава од новиот премиер дека…

„Очекувам од новиот премиер да даде јасна…

Грчкиот европратеник Кефалојанис: Во „Северна“ Македонија ќе…

Грчкиот европратеник од Нова Демократија и ЕПП…

Мицотакис за британски поткаст: Грција е голем…

„Имав некои реални прашања со Договорот од…

Димитров за „Катимерини“: Позитивно е што ВМРО-ДПМНЕ…

Позитивно е тоа што ниту Нова демократија…

(Видео) Грчки навивачи се испотепаа среде Берлин

Најмалку 12 лица се повредени во жестоката…