Подморница на иднината: Русите ја создаваат “Арктур” – Ќе може да гаѓа цели со крстаречки и балистички ракети!

t

Централното проектантско биро „Рубин“ од Санкт Петербург создаде нов проект на стратешка нуклеарна подморница, изјави за Спутник заменик генералниот директор на компанијата Андреј Баранов.


Директорот на компанијата, Игор Виљнит, на крајот на јуни објави дека „Рубин“ работи на новата нуклеарна подморница „Арктур“, која ќе може да гаѓа цели и со крстаречки и со балистички ракети. Тој рече дека тоа е „подморница на иднината“, но додаде дека може да и биде испорачана на руската морнарица дури во втората половина на 21 век.


„Концептот на подморницата Арктур ​​не е единствената опција. Ние даваме предлози, возниот парк ги оценува и го избира најдоброто. Така се појавија сите познати нуклеарни подморници, вклучително и најмодерните“, рече Баранов.
Тој претходно изјави дека руската стратешка подморница на иднината ќе биде помала по големина, но ќе биде максимално вооружена со оружје и беспилотни летала.
Централното проектантско биро „Рубин“ е главниот руски производител на нуклеарни стратешки и ненуклеарни подморници, како и поморски дронови. Директорот на Бирото Игор Виљнит изјави дека новите стратешки подморници треба да ги заменат крстосувачките подморници од серијата „Бореј“ по 2037 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Сетете се на 1917 година, светот…

Русија им застана на патот на оние…

Москва: САД се обидуваат да организираат државен…

Заменик министерот за надворешни работи Сергеј Ријабков…

Москва: Разговори со САД скоро невозможни

Русија нема да се согласи на „еднострани…

Финска е подготвена да го затвори последниот…

Финските власти се подготвени, доколку е потребно,…

Столтенберг незадоволен? Украина дури и со голема…

Неможноста на Украина да ја помести линијата…