Познатиот нобеловец Кругман предупредува за можна криза на криптовалутите

t

Добитникот на Нобеловата награда за економија, Пол Кругман, предупреди на нестабилниот пазар на криптовалути, споредувајќи ја сегашната ситуација со колапсот на хипотекарното кредитирање.

Авторот на серија книги, поранешен предавач на најпрестижните американски универзитети како Принстон и МИТ, редовно ги објавува своите коментари во Њујорк Тајмс.

Во една од најновите написи, Кругман пишува дека „гледа непријатни паралели“ помеѓу криптовалутите и падот на американскиот пазар на хипотекарни кредити, што доведе до колапс на американскиот пазар на домување и ја предизвика светската финансиска криза 2007-2008 година, Телеграф бизнис пријавени.

Хипотекарната криза беше резултат на тоа што банките им даваа кредити на луѓе со ниски приходи во време кога каматните стапки беа ниски, а цените на куќите растеа.

Откако пазарот стана заситен, цените почнаа да паѓаат, а во исто време сè повеќе должници не беа во можност да ги подмират обврските за заем: делумно поради зголемувањето на каматните стапки, а делумно поради недостатокот на приходи.

Со препродажбата на кредити на банките ширум светот, кризата се прошири и стана светска финансиска криза.
Кругман тврди дека финансиските производи се продаваат на инвеститори во криптовалути на сличен начин без вистинско разбирање на ризикот.

Биткоинот и другите дигитални валути драстично паднаа во последните денови, а нивната вредност е речиси преполовена од максимумот што го достигнаа. До минатата есен, пазарот на криптовалути вредеше вкупно три милијарди долари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пад на вредноста на криптовалутите денес

Биткоинот падна за 6,12 отсто на 58.346,75…

Црна Гора ќе го екстрадира кралот на…

Апелациониот суд на Црна Гора ја потврди…

Биткоинот денеска достигна највисоко ниво во последните…

Биткоинот, најголемата светска криптовалута по пазарна капитализација,…

„Кралот на криптовалутите“ ќе биде екстрадиран во…

Одлуката не е правно обврзувачка и адвокатите…

Хакерите ширум светот годинава украле милијарди долари…

Хакерите ширум светот годинава украле милијарди долари…