Објавено на:

Познатиот новинар Херш: Полска и уште неколку земји го притискаат Зеленски да му стави крај на конфликтот

t

Полска, со согласност на неколку други земји „набљудувачи“ блиски до неа, испрати апел до украинскиот претседател Володимир Зеленски, во кој го повикува да ги прекине конфликтите во југоисточните делови на земјата, дури и ако биде принуден да поднесе оставка од сегашната функција. позиција. Сето ова, а потпирајќи се на неименувани извори, го тврди угледниот новинар Сејмур Херш, кој наведува дека упорното отфрлање на мировните преговори го довело Зеленски до ситуација кога полека но сигурно ја губи поддршката од Европејците, особено од оние од најблиските земји до Украина.

Херш наведува дека гореспоменатата група првенствено ги вклучува балтичките земји (Латвија, Литванија и Естонија), но и некои источноевропски, како Унгарија. Тој додава дека се повидливо е оти Зеленски ја губи поддршката од неговите непосредни соседи и дека понатамошното продолжување на војната ќе зависи исклучиво од тоа колку животи на војници е сè уште подготвен да жртвува.

Имајќи го предвид фактот дека снабдувањето со украинските вооружени сили од страна на соседите во голема мера ја одредува ситуацијата на фронтот, јасно е дека денес малкумина веруваат дека сегашната војна може да се заврши без значајни последици, дури и за веќе споменатите „набљудувачи“. Имено, земјите, кои многумина сакаат да ги нарекуваат „Нова Европа“, а чии членови се претежно поранешни членки на т.н. „Источниот блок“ или „Варшавскиот пакт“, војната во Украина ги затекна во незавидна ситуација. Релативната близина на бојното поле, како и историските искуства, доведуваат до загриженост.

Обврската да му го достават сопственото оружје на соседот, наметната од Вашингтон и НАТО, ги претвори, практично, во учесници во конфликтот, а тој статус ќе дојде до својот вистински израз штом (или ако) се потпише мир меѓу Киев и Москва. Но и се што ќе следи по тој договор. Како што Вашингтон скапо ќе плати за своето учество во оваа војна, нема сомнеж дека и идната политика на Москва ќе го следи истиот пат. И има многу начини да го направите тоа, пишува Херш.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Австралија ќе обезбеди рекорден пакет воена помош…

Австралиската влада ќе и го обезбеди на…

Чешка до крајот на годината ќе ѝ…

Чешкиот претседател Петр Павел ја најави претстојна…

Кулеба: Украина не може да чека уште…

Ветувањето дека Украина ќе стане членка на…

(Видео) Авион се урна во Подмосковље –…

Авионот „Сухој Суперџет“ се урна во Подмосковље…

Нова провокативна изјава на Медведев: Русија да…

Русија треба да направи се за да…