„Политико“ го прогласи Володимир Зеленски за главен „сонувач“ на годината, на листата е и Фон дер Лајен

t

Весникот „Политико“ го прогласи Володимир Зеленски за главен „сонувач“ на годината.
На настанот на Политико во Брисел за прогласување на „највлијателните луѓе на годината“, водителот ги претстави рангирањето во категориите „сторители“, „сонувачи“ и „прекинувачи“.

За време на настанот, Зеленски беше прогласен за главен „сонувач“ на годината.

Во категоријата „личности“, второто место го зазеде шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. Трето место – Францускиот претседател Емануел Макрон, шефот на кабинетот на Владимир Зеленски, Андриј Ермак го зазедоа четвртото место во рејтингот на Politico во категоријата „фигури“.
Во категоријата „уништувачи“, каталонскиот новинар Карлес Пучдемонт го зазеде второто место, унгарскиот премиер Виктор Орбан го зазеде третото, а германската министерка за надворешни работи Аналена Барбок на четвртото место.
Во декември 2022 година, публикацијата исто така го избра Зеленски за „највлијателна личност во Европа“

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски се обидува директно да ја контролира…

Украинскиот претседател се плаши од популарноста на…

Зеленски побара заеми од Запад за самостојно…

Киев изгуби над 16.000 парчиња тешко оружје…

Зeленски: Украина можеби никогаш нема да влезе…

Членовите на алијансата предводена од САД во…

Зеленски: На Украина и требаат „три победи“…

Киев мора да ги реши прашањата со…

Медведев: Зеленски ги измеша лончињата и си…

Украинскиот претседател Зеленски тврди дека постои „дезинформациски…