Полска бара Канада да го екстрадира нацистот на кого во парламентот му даваа стоечки овации

t

Полскиот министер за образование Пшемислав Чарнек соопшти дека презел чекори за екстрадиција од Канада на 98-годишниот нацист Јарослав Хунка, кој служел во СС дивизијата на Галиција во Втората светска војна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Силен ветер усмрти петмина граѓани на Полска

Пет лица загинаа денеска во планините Татра…

Полскиот премиер вели дека Европа минува низ…

Полскиот премиер Доналд Туск смета дека Европа…

Руска ракета навлегла во полскиот воздушен простор…

Рано утринава руска балистичка ракета полета околу…

Полскиот МНР: „Јавна тајна“ е дека западните…

Фактот дека западните сили се присутни во…

Полски министер: Присуството на силите на НАТО…

Полскиот министер за надворешни работи Радек Сикорски…