Полска го прифаќа предлогот на Германија: Распоредува ракетен систем “Патриот”

t

Полскиот министер за одбрана денеска најави дека неговата земја ќе го прифати предлогот на Германија за инсталирање на противвоздушниот ракетен систем „Патриот“ во Полска.

Германија ја упати оваа понуда на Полска откако залутана ракета падна на полска територија во близина на границата со Украина и уби двајца Полјаци, пренесува АП.

Полска и НАТО се договорија дека украинска ракета паднала врз Полска и ја промашила целта за време на операцијата на украинската воздушна одбрана против руски ракетен напад на 15 ноември.

Полскиот министер за одбрана Мариуш Блашчак првично изјави дека со „задоволство“ ја поздравува германската понуда, но лидерот на моќната полска владејачка партија, Јарослав Качински, подоцна изјави дека во Украина треба да се инсталира системот „Патриот“, кој Блашчак, како и други полските раководни лица, прифатија.

Блашчак денеска на Твитер напиша дека му е жал што Германија не сака да го инсталира системот „Патриот“ во Украина.

„Бев разочаран. Распоредувањето „Патриот“ во западна Украина ќе ја зголеми безбедноста на Полјаците и Украинците“, напиша полскиот министер за одбрана.

Сепак, тој потврди дека двете страни продолжуваат со „договорите за инсталирање системи за противвоздушна одбрана во Полска“ и нивно поврзување со полскиот команден систем.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дуда: Ќе кренам железна завеса до небо…

Во своето обраќање до медиумите, Дуда истакна…

Германија можеби ќе ѝ прати на Украина…

Германската влада одобри испорака на 88 тенкови…

Ништо од поддршката: Германија нема да ѝ…

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека неговата…

Германската армија е во најлоша состојба досега…

Германската армија е во најлоша состојба досега…

Бугарија кога вака? Шолц потсети на одговорноста…

Германскиот канцелар Олаф Шолц потсети на историската…