Полска обвинyва: Германија сака ЕУ да ја претвори во Четврти рајх

t

Заменикот на полскиот премиер и лидер на владејачката конзервативна партија Право и правда (ПиС) Јарослав Качињски, кој се смета за вистинскиот полски лидер од сенка, ја обвини новата германска влада дека Европската Унија сака да ја претвори во „Четврти рајх“.

Други лидери на ПиС неодамна ја употребија истата фаза за да ги опишат намерите на берлинската коалициска влада од левиот центар кон ЕУ.

Во договорот кој трите партии го склучија за формирање на германската владејачка коалиција навистина е наведено дека конечната цел е сојузна европска држава.

Тој аспект од договорот го осуди полската влада на ПиС, а Качињски дури истакна дека таквата состојба на Полска би ѝ го одзело правото на самоопределување.

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја искористи неодамна посетата на германскиот канцелар Олаф Шолц на Варшава за да ги критикува аспирациите на коалициската влада во врска со ЕУ, исто така користејќи изрази поврзани со нацистичка Германија.

Полската влада е во судир со Европската комисија поради реструктуирањето на правосудството во земја, за што ЕУ смета дека претставува политизација на судството.

Европската комисија веќе почна неколку постапки против Варшава поради правосудната реформа, а поднесе и тужби во Европскиот суд на правдата, што предизвика длабок раздор меѓу Брисел и Варшава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германската полиција заплени 2.100 фалсификувани часовници кои…

Повеќе од 2.100 фалсификувани луксузни часовници биле…

Ковачевски-Штајнмајер: Германија сака да ја види Македонија…

Претседателот на Владата на Република Македонија Димитар…

Германски медиуми: Германија има муниција за неколку…

Германската армија има многу малку муниција. Според…

Руските пренкери го насамарија и Дуда: Не…

Полска не сака војна со Русија поради…

Тешко него: Полска му забрани влез на…

Русија ја осуди и ја оцени како провокативна одлуката…