Поранешен шеф на германската дипломатија: На ЕУ ѝ треба сопствено нуклеарно оружје

t

Зелениот политичар Јошка Фишер ја наведе потребата да се одврати Русија и додаде дека блокот треба да инвестира и во противвоздушна одбрана.

Европската унија треба да добие сопствен нуклеарен арсенал за подобро да ја одврати Русија, тврди поранешниот министер за надворешни работи на Германија, Јошка Фишер. Сега пензионираниот функционер, исто така, предупреди дека блокот треба да може да се држи за себе доколку неговите односи со САД се заладат.

Минатиот месец чешкиот претседател Петр Павел рече дека НАТО ја смета Москва за најголема закана, при што воениот блок предводен од САД се подготвува за голем конфликт. Највисоките руски функционери, вклучително и претседателот Владимир Путин, од своја страна, постојано нагласуваат дека проширувањето на НАТО кон исток го гледаат како нарушување на безбедноста на земјата.

Јошка Фишер во интервју за Die Zeit, објавено во неделата, инсистираше на тоа дека „мора да ја вратиме нашата способност за одвраќање“ со оглед на дејствијата на Русија во Украина. Тој, исто така, рече дека Европа не може да си дозволи да и дозволи на Москва да надвладее во Украина, бидејќи сегашниот конфликт е од „клучна важност“ за иднината на континентот.

Фишер, кој беше министер за надворешни работи и вицеканцелар од 1998 до 2005 година, исто така одигра клучна улога во основањето на германската Зелена партија. Во 1999 година, кога беше врвен дипломат во Берлин и лидер на партијата на Зелените, тој ја поддржа кампањата на НАТО за бомбардирање против Југославија. Во 2011 година, тој ја поддржа интервенцијата на германските трупи во Авганистан.

На прашањето на Die Zeit дали мисли дека Германија треба да се здобие со нуклеарно оружје, поранешниот политичар одговори негативно, велејќи дека наместо тоа треба да биде ЕУ. Тој, исто така, посочи дека нуклеарниот арсенал на Франција и Британија повеќе не е доволен за да се обезбеди европска безбедност.

Кога интервјуерот го потсети Фишер дека тој и неговата партија силно се противат на нуклеарното оружје уште во 1980-тите, поранешниот министер тврдеше дека „светот се променил“ оттогаш. Тој продолжи да забележи дека иако се надева дека односите меѓу САД и ЕУ ќе останат блиски како што се сега, ова може да се промени, на пример, ако поранешниот претседател Доналд Трамп биде реизбран следната година.

Освен нуклеарното одвраќање, Европа треба да стави посебен акцент на зајакнувањето на својата воздушна одбрана, изјави Фишер за Die Zeit.

Говорејќи кон крајот на минатиот месец, чешкиот претседател Павел, кој беше претседател на Воениот комитет на НАТО помеѓу 2015 и 2018 година, рече дека „сите армии се подготвуваат за можноста за конфликт со висок интензитет“ во Европа.

Кон крајот на октомври, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров рече дека шемата за споделување нуклеарно оружје на НАТО, според која дел од американскиот нуклеарен арсенал е стациониран надвор од земјата, создава „зголемени стратешки ризици“. Дипломатот понатаму нагласи дека овие случувања ја принудиле Москва „да прибегне кон компензаторни мерки во услови на општото зголемување на заканите од НАТО“.

Десетици американски нуклеарни бомби наводно се складирани во Германија, Италија, Белгија, Холандија и Турција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…

Украинскиот парламент го одобри клучниот закон за…

Пратеникот Јарослав Железниак на Телеграм објави дека…

Орбан: ЕУ не треба да почне преговори…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Брисел…

Орбан: Ќе стоиме со Србија ако ЕУ…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…

Орбан посеа паника во Европа?

Една недела пред состанокот на Европскиот совет…