Пораснаа цените на нафтата на светските берзи

t

На лондонската берза цената на барелот за испорака беше за 33 центи повисока отколку на затворањето на тргувањето вчера и изнесуваше 87,22 долари. Вчера ја затвори трговијата до 1,55 долари.

На американскиот пазар барелот за испорака во мај денеска поскапе за 31 цент, на 82,47 долари. За истиот износ, фјучерсот за испорака во април, кој истекува утре, се искачи на 83,03 долари. Вчера ја затвори трговијата до 1,68 долари.

На почетокот на неделата цените беа поттикнати од намалениот извоз од Ирак и Саудиска Арабија и индикации за посилна побарувачка и економски раст во Кина.

Производството на кинеската рафинерија се зголеми за три отсто во јануари и февруари во однос на истиот период минатата година за да помогне да се задоволи зголемената побарувачка за гориво за време на лунарниот новогодишен празник. Зголемени се и индустриското производство и продажбата на мало, што означи солиден почеток на годината.

„Податоците за побарувачката на нафта беа пријатно изненадување, а цените беа поддржани и од продолжувањето на доброволното намалување на понудата од ОПЕК + до крајот на јуни“, рече Џовани Стауново од УБС.

Значителниот пораст на цените, пак, го запре поголемиот руски извоз по нападот на украинските беспилотни летала врз нафтената инфраструктура.

„Нападите веројатно ќе ја намалат преработката на руската сурова нафта до 300.000 барели дневно, покрај редовните затворања на рафинеријата заради одржување“, напишаа во белешката аналитичарите на JP Morgan. „Помалку рафинирање ќе значи поголем извоз на сурова нафта“, додаваат тие.

Во март Русија ќе го зголеми извозот на нафта преку нејзините западни пристаништа за речиси 200.000 барели дневно, што ќе следи по месечниот извозен план од 2,15 милиони барели дневно.

Трговците се воздржани и поради седницата на американската централна банка и можните сигнали за каматните стапки, шпекулираат аналитичарите.

„Пазарот може да се консолидира во очекување на сигнал од овонеделниот состанок на ФЕД за намалување на каматните стапки“, изјави Сувро Саркар од ДБС Банката.

ОПЕК во посебен извештај објави дека вчера цената на барел кошничка нафта на нејзините членки пораснала за 93 центи, на 85,71 долар.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Мециновиќ: Ние сме за протекционистичка економија,…

Левица е за протекционистичка економија, вели во…

Кина и САД ја задржаа цената на…

Цените на нафтата се искачија над 84…

Од полноќ поевтинуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и…

Јавниот долг на крајот на првиот квартал…

Министерството за финансии денеска ги објави податоците…

Португалска компанија пронајде 10 милијарди барели нафта…

Португалската нафтена компанија Галп Енергија во неделата…