Објавено на:

Португалска компанија пронајде 10 милијарди барели нафта во Намибија

t

Португалската нафтена компанија Галп Енергија во неделата објави дека ја завршила првата фаза од истражувањето на полето Мопане во водите на Намибија и проценува дека наоѓалиштето може да содржи најмалку 10 милијарди барели нафта.

Галп спроведе тест операции на ископината Mopane-1X во јануари и на Mopane-2X во март. На двата бунари, кои се оддалечени осум километри еден од друг, откриени се „значителни колони лесна нафта во резервоари со висока класа“, пренесува Ројтерс.

Полето Mopane се наоѓа во басенот Orange долж брегот на јужноафриканската земја, каде што Shell и TotalEnergies пронајдоа нафта и гас на неколку места. Галп рече дека стапките на проток постигнати за време на тестот ја достигнале максималната дозволена граница од 14 илјади барели дневно, што потенцијално може да го позиционира Mopane како важно комерцијално откритие.

„Во комплексот Мопане, дури и пред дупчењето на дополнителни истражни и проценливи бунари, се проценува дека има 10 милијарди барели нафта или повеќе“, се вели во соопштението на Галпа. Португалската компанија има 80 отсто удел во лиценцата за истражување на нафта 83 (PEL 83), која зафаќа површина од речиси 10.000 квадратни километри во Портокаловиот басен.

Намибија би можела да стане нов извор на приход за компанијата Галп, која моментално има силни инвестиции во водите на Бразил, а присутна е и во проектот за природен гас во басенот Ровума во Мозамбик. Галп претходно посочи дека може да започне процес на привлекување други инвеститори за своите проекти во Намибија, бидејќи тие би можеле да достигнат големи размери.

Производителите на нафта ОПЕК +, кои ги загубија Ангола и други земји во последниве години, ја разгледуваат Намибија за можно членство бидејќи ќе го формира четвртиот најголем производител во Африка до следната деценија, изјави неименуван африкански функционер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се намалува кредитирањето во долари во светот,…

Статистичкиот извештај на Банката за меѓународни порамнувања…

(Видео) Мециновиќ: Ние сме за протекционистичка економија,…

Левица е за протекционистичка економија, вели во…

Кина и САД ја задржаа цената на…

Цените на нафтата се искачија над 84…

Од полноќ поевтинуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и…

Португалец 17 години бил држен како роб

Португалец бил држен како роб 17 години…