Последен ден од референдумите во Украина: На раб ли сме на нова војна?

t

На териториите на самопрогласените републики Луганск и Доњецк и во регионите Херсон и Запорожје во Украина, кои се под контрола на руската армија, во тек е последниот ден од референдумот за присоединување кон Русија.

Претставниците на изборните комисии на сите овие украински региони веќе ги прогласија референдумите за валидни, бидејќи излезноста уште во текот на вчерашниот ден во сите региони надминала 50 отсто од регистрираните гласачи, пренесува ТАСС.

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ќе ги прифати резултатите од референдумите какви и да се, но според локалните власти над 90% од избирачите гласале за присоединување со Русија.

Путин додаде дека доколку некој го загрози територијалниот интегритет на Русија ќе се одговори со сите расположливи средства, дури и нуклеарно оружје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медиуми: Зеленски им соопшти неочекувана вест на…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, им порача…

Сијарто: Можеме да ставиме вето на преговорите…

Унгарија ќе може да стави вето на…

Украина и Молдавија можат да ја дестабилизираат…

Русија денеска објави дека одлуката на Европската…

Молдавија ја прогласи Русија за главна закана…

Парламентот на Молдавија воспостави стратегија за национална…

Макрон: Украина да не се радува премногу…

Францускиот претседател рече дека за време на…