Почна амандманската расправа за Предлог Деловникот на Собранието пред матичната Комисија

t

Комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања денеска ја започна амандманската расправа по Предлог- Деловникот за работа на Собранието. Поднесени се 1965 амандмани, најмногу од Левица – околу 1800.

Првите неколку амандмани кои се разгледуваа и беа отфрлени од предлагачот, претседател на Собранието Талат Џафери, беа поврзани со употребата на македонскиот односно албанскиот јазик за водење на седници и на работните тела.

Димитар Апасиев укажа дека водењето на седници и на албански јазик е противуставно.

Пратеничката Гордана Силјановска Давкова од ВМРО-ДПМНЕ кажа дека македонскиот јазик е единствен што се зборува на целата територија на земјата.

Дебата предизвика и амандманот пратениците кои зборуваат само македонски јазик да не добиваат материјали и на албански јазик. Тоа, како што појасни пратеничката Силјановска Давкова од ВМРО ДПМНЕ го нема никаде во Европа.

Халил Снопче од АА рече дека е запрепастен од барањето на пратениците Македонци да не добиваат материјали и на албански јазик.

Апасиев од Левица истакна дека тогаш освен албанскиот јазик во Собранието треба да се воведе и турски јазик на пример. Апасиев рече дека не е уставно архивата да се води двојазично. Ако е така, вели тој, тогаш архивата да се води и на други јазици.

Амандманската расправа за Деловникот почна по еднонеделни консултации меѓу пратениците откако Левица поднесе околу 1800 амандмани. Разговори и консултации се водеа меѓу координаторите на пратеничките групи, Џафери и Левица. Очекувањата на Џафери беа дека Деловникот, кој е резултат на разговорите во рамки на Жан Моне процесот, ќе се донесе со консензус.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Јакимовски: Децидно сум против бирање на претседател…

Претседателот на државата, неговата сила и функција…

Ана Брнабиќ избрана за претседател на Народното…

По тридневна расправа за избор на претседател…

СДСМ: Претседател се бира на непосредни избори,…

Остануваме на ставот претседателот на државата да…

Денеска ќе се бираат новите министри за…

Собранието денеска треба да ја продолжи 143.…

Изгласани измените на Законот за субвенциониран студентски…

Собранието попладнево со 74 гласа „за“, без…