Правда ќе изврши вонреден надзор на затворот “Идризово” по случката со Боки 13

t

Министерството за правда попладнево соопшти дека во затворот „Идризово“ ќе биде извршен вонреден надзор откако вчера Бојан Јовановски, осуден за случајот „Рекет“ бил физички нападнат во дворот на затворот по што истиот беше пренесен во болница.

– Во врска со настанот кој се случи вчера во Казнено-поправниот дом „Идризово”, Управата за извршување на санкции информира дека вчера околу 15:30 часот, на шеталиштето каде слободното време за прошетка на отворено го користат осудените лица кои се со затворен третман, две осудени лица со иницијали Т. М. и О. А. физички ги нападнале осудениот Б. Ј. и друго осудено лице кое шетало со него, нанесувајќи удари во телото и главата, наведуваат од Министерството.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Затвореник од Издризово, излезен на викенд, со…

43-годишен осуденик од затворот Идзризово кој користел…

Спасовски: МВР започнува реконструкцијата на Центарот за…

Започнува реконструкцијата на Центарот за обука во…

Осуденик се обидел да избега од Идризово

МВР соопшти дека вчера осуденик се обидел…

АРМ ќе го санкционира војникот кој носел…

АРМ презеде мерки против професионалниот војник кој…