Објавено на:

Прво четвртфинале на Вимблдон за Медведев

t

Се радувам на својот следен дуел и се надевам дека ќе го прикажам најдоброто од себе, порача попладнево рускиот тенисер Данил Медведев, откако прв пат во кариерата избори пласман во четвртфиналето на грен-слем турнирот во Вимблдон.

Третиот светски рекет избори место меѓу осумте најдобри тенисери во Вимблдон откако Чехот Јиржи Лехечка го предаде осминафиналниот дуел при водство на Медведев од 2-0 во сетови (6-4, 6-2).

Противник на Медведев во четвртфиналето ќе биде победникот од дуелот меѓу Гркот Стефанос Циципас и Американецот Кристофер Еубанкс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев предупредува на директен судир Русија-НАТО

Последен пат светот беше толку блиску до…

Како одговор на Ѓоковиќ „Голема Албанија“ на…

„Фејсбук“ профилот на Асоцијацијата на тениски професионалци…

Медведев: Зеленски ги измеша лончињата и си…

Украинскиот претседател Зеленски тврди дека постои „дезинформациски…

Калин Ивановски повторно со најдобар ранг на…

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски повторно го…

Медведев: „Старата баба“ ЕУ не фигурира на…

Медведев за ЕУ изјави дека не може…