Прв случај на опасниот вирус забележан во Африка по неколку години

t

Првиот случај на детска парализа (полио) на континентот по неколку години е забележан во африканската држава Малави.

Вирусот на детска парализа е откриен кај дете во градот Лилонгве, соопшти денеска Светската здравствена организација.

Лабораториските тестови покажале дека тој е очигледно донесен од Пакистан, се наведува во соопштението.

„Додека дивата детска парализа постои каде било во светот, сите земји остануваат во опасност од увоз на вирусот“, рече регионалниот директор на СЗО, Матшидисо Моети.

Организацијата ќе ги поддржи локалните здравствени власти во оваа југоисточна африканска земја за да се погрижат случајот да остане изолиран и да не се шири, рече таа, пренесува Радио Слободна Европа.

Полио е заразна болест и може да предизвика парализа и смрт.

Освен Авганистан и Пакистан, сите земји во светот ги победија дивите полио вируси со вакцинација.

Во Африка последен случај е регистриран во Нигерија во 2016 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трагедија: Жена од Македонија загина во тешка…

Во страшна сообраќајка што вчера се случила…

СДСМ: Поминаа ден-два, пожарите не се под…

Поминаа ден-два, пожарите не се под контрола,…

БРАВО! 13-годишниот Дарјан Мирчевски освои златен медал…

13-годишниот Дарјан Мирчевски од Скопје освои златен…

Левица: Нови задолжувања од 548 милиони евра,…

Новата министерка за финансии, Гордана Димитриеска Кочоска,…

Хаос во цел свет: Откажани се летови,…

Голем број компании, банки, медиуми и авиокомпании…