„Придобивките не ги надминуваат ризиците“: Шведска не препорачува вакцинација на деца на возраст од 5 до 11 години

t

Шведска одлучи да не препорачува давање вакцини против вакцини на деца на возраст од пет до 11 години, соопшти денеска Државната здравствена агенција, наведувајќи дека придобивките не ги надминуваат ризиците, пренесува Политикаhttps://www.politika.rs/scc/clanak/498103/Svedska-nece-preporuciti-davanje-vakcine-deci-od-5-do-11-godina

„Со постоечките сознанија, ако знаеме дека постои мала веројатност за сериозен тек на болеста кај децата, не гледаме конкретен бенефит да ги вакцинираме“, изјави претставникот на здравствената агенција Брита Бјоркхолм, пренесе Ројтерс.

Таа рече дека одлуката може да се ревидира доколку идните истражувања покажат поинаку или ако се појави нов вид, а вакцината да ја добијат децата на таа возраст, кои припаѓаат на високоризични групи, пренесува Танјуг.

Шведска регистрираше повеќе од 40.000 случаи на 26 јануари, што е еден од најголемите бројки за време на пандемијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Професорот Трајковски: Можно е зголемување на ковид…

Продолжува очекуваното експоненцијално намалување на дневните броеви…

Турција: Финска и Шведска не ги исполнија…

Шведска и Финска не го исполнија барањето…

Над 500 новозаразени, двајца починати: Ова е…

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје,…

Шведската премиерка: Ќе ги исполниме условите на…

Шведска ќе ги исполни условите од договорот,…

Сопругата на Бајден позитивна на Ковид-19

Првата дама на САД, Џил Бајден е…