Објавено на:

“Приказни за подобри времиња”: Украинската прва дама претстави книга за децата бегалци од војната

t

Првата дама на Украина Олена Зеленска на меѓународниот саем на книгата во Франкфурт пред публиката во Германија претстави книга, всушност аудио книга „Приказни за подобри времиња“.

Според пишувањата на странските медиуми, Зеленска за време на посетата на Германија во претходните денови остварила неколку политички средби, а промоцијата на најголемиот саем е само една од активностите и највпечатлива точка од нејзината посета.

Ukraine’s First Lady Olena Zelenska EPA-EFE/RONALD WITTEK

Имено, таа заедно со сопругата на германскиот претседател Елке Буденбендер во Германија започнала проект наменет за собирање средства за „Приказна за подобри времиња“ за децата бегалци од Украина.

Таа објасни дека војната во Украина предизвикала голем прилив на деца бегалци, семејствата се растргнати, а аудио книгата е начин за поддршка на тие деца и ранливи семејства. Сетот содржи пет интерактивни книги со приказни за деца на теми како удобност, љубов и оптимизам. Тие се двојазични книги со аудио книги.

Што е најважно, членовите на семејството можат да снимаат приказни преку безбедна веб-апликација, така што децата ќе можат да го слушнат гласот на својот татко, мајка или баба и дедо додека читаат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Камала Харис најави нова помош за Украина…

Потпретседателката на САД, Камала Харис денеска најави…

Украина и Молдавија ги почнуваат пристапните преговори…

Амбасадорите на земјите-членки на Европската Унија постигнаа…

Предлозите на Путин за мир во Украина…

Лидерите на Г7 не разговараа за предлозите…

Володин: Конференцијата во Швајцарија нема никаква смисла,…

Одреден број пратеници на украинската Врховна рада…

Германија ѝ испрати на Украина нова воена…

Германија денеска испрати уште еден пакет воена…