Објавено на:

Проблеми за Вучиќ: Претседателските и парламентарни избори во Србија ќе се повторат на вкупно 89 избирачки места

t

РИК: Парламентарните избори се повторуваат на 54, а претседателските на 35 избирачки места во Србија.

Републичката изборна комисија на Србија (РИК) на седниците одржани на 6 и 8 април донесе Одлуки парламентарните избори повторно да се одржат на 54, а претседателските избори на 35 избирачки места.

Повторените избори ќе се одржат на 16 април, а гласањето ќе биде вообичаено од 7 до 20 часот.

Изборите се повторуваат на избирачките места каде што беа поништени бидејќи општинските изборни комисии потврдија дека бројот на гласачки ливчиња во кутиите е поголем од бројот на лица кои излегле на гласање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ бара помош од Меѓународната: Реагирајте за…

Српскиот претседател Александар Вучиќ од Њујорк денеска…

Српска листа: Курти продолжува со насилство врз…

„Тој ги третира Србите на Косово и…

Што се случува?! Вучиќ бара итна седница…

Добивме наредба од претседателот на Србија, Александар…

Вучиќ од Њујорк: Не воведуваме санкции за…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за време…

Средба Вучиќ-Ердоган во Њујорк

Претседателите на Србија и Турција, Александар Вучиќ…