Објавено на:

Проверени девет училишта во Белград, се работи за лажна дојава за подметнати бомби

t

По дојавите на подментнати бомби во 22 белградски училишта, полицијата досега извршила увид во девет училишта на територијата на Белград и утврдила дека се работи за лажни дојави дека во нив била поставена бомба, а увидите продолжуваат, соопштија денеска од Министерството за внатрешни работи, јави дописиникот на МИА од Белград.

Контрадиверзантски проверки се извршени во три училишта во општина Звездара, четири во Раковица и две училишта во општината Стар град.


Министерството за образование, наука и технолошки развој претходно соопшти дека дваесетина училишта во Белград добиле циркуларна електронска пошта за поставена бомба, за што веднаш биле известени МВР и БИА.

-Слична ситуација се случи пред неколку дена во соседна Црна Гора. Нашата полиција прво ќе ги испита заканите, а децата и вработените нема да бидат вратени во училниците додека полицијата не потврди дека е безбедно, што е приоритет, изјави министерот за образование Бранко Ружиќ.

Од МВР соопштија дека од превентивни причини проверки се прават и во училиштата кои немаат дојави за подметнатаи бомби.

Министерството за образование, наука и технолошки развој ќе ја информира јавноста за развојот на состојбите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Таравари за пукањето вчера: Што има да…

Арбен Таравари од Алијанса на Албанците во…

Финска ќе постави бариери на границата со…

Парламентот на Финска денеска изгласа Закон за…

Арсовска предлага средношколците цело лето да се…

Советниците на градскиот Совет ќе можат на…

Чулев: Оставки на Спасовски и Османи затоа…

На вчерашниот протест Оливер Спасовски и неговите…

Алијанса за Албанците: „Пукачот“ се бранел

Алијансата за Албанците реагираше по синоќешните настани…