Објавено на:

Провокации за почеток на војна: Британија бара НАТО да се справи со проблемот во Тајван

t

Велика Британија сака „глобално НАТО“ да се справи со проблемот со Тајван.

Шефот на британската дипломатија Лиз Трас инсистираше на тоа дека НАТО мора да ја прошири својата надлежност за да ја зајакне индо-пацифичката безбедност и да ги „превенира заканите“, издвојувајќи го помагањето на Тајван да се одбрани.

Нејзините коментари доаѓаат во пресрет на самитот на алијансата во Мадрид овој јуни, каде што ќе се одлучува за нова стратешка концепција за мисијата.

Таа, исто така, тврдеше дека конфликтот во Украина е „наша војна“, бидејќи победата на Киев е „стратешки императив за сите нас“, додека ги повика западните сојузници да испратат воени авиони во Украина – и покрај тоа што премиерот Борис Џонсон претходно инсистираше дека „нема планови за испраќање работи како авиони“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев предупредува на директен судир Русија-НАТО

Последен пат светот беше толку блиску до…

ОН алармираат поради детската сиромаштија во Велика…

Организацијата ја рангираше Британија на 37 место…

Медведев предупредува: Ќе се пролеат реки кpв…

Заканата од директен конфликт меѓу Русија и…

Русија „хакирала“ британски политичари и новинари

Москва ги отфрли сличните обвинувања како „неосновани“…

Русија одговори на тврдењето на Бајден за…

Амбасадорот Анатолиј Антонов ги отфрли сугестиите дека…