Објавено на:

ПРОЕКТИЛ ПОГОДИ БРОД НА БРИТАНСКАТА МОРНАРИЦА!

t

Британската кралска морнарица во неделата соопшти дека нивен брод се запалил откако бил погоден од проектил во Аденскиот залив. Британската агенција за поморски трговски операции (UKMTO), која е дел од морнарицата, соопштила дека бродот бил погоден од „непознат проектил во преградата“ во саботата на околу 70 наутички милји (130 километри) југозападно од Аден, Јемен.

Ударот резултирал со пожар, соопшти UKMTO, додавајќи дека нема извештаи за жртви. Во тек е контрола на штетите, а бродот пловел до следното пристаниште. Агенцијата не објави детали за нападот на бродот, но советувале да се внимава при пловењето во областа.

Аденскиот Залив, во близина на брегот на Јемен, ги поврзува Арапското и Црвеното Море. Хутите поддржани од Иран постојано гаѓаат врз трговските бродови во областа од почетокот на војната во Газа во октомври. Хутите тогаш соопштиле дека нападите претставуваат поддршка за палестинската милитантна група Хамас со тоа што го отежнувале товарните бродови да стигнат до Израел.

Кон крајот на март, „UKMTO“ објави дека бројот на поморски инциденти во Црвеното Море и Аденскиот Залив се зголемил за 475 отсто од почетокот на нападите на јеменските Хути врз трговските бродови. Рутата што минува по Јемен е една од најважните поморски патишта за светската трговија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПРОЕКТИЛ ПОГОДИ БРОД НА БРИТАНСКАТА МОРНАРИЦА!

Британската кралска морнарица во неделата соопшти дека…

Британија размислува за испраќање војници во Украина?

Британската војска прави планови за непредвидени распоредувања…

Американската морнарица се соочува со закана од…

Морнарицата на САД во Црвеното Море се…

Во Британија издадоа предупредување за многу заразна…

Здравствените експерти во Британија издадоа предупредување за…

Истражување: Милиони Британци овој Божиќ ќе мора…

Домаќинствата ќе бидат принудени да ги намалат…