Проектирана летечка јахта, купувачот ќе треба да има длабоки џебови

t

Зошто да изградите суперјахта што се движи само по вода кога можете да создадете таква што лета и низ воздухот?

Дизајнерската компанија Lazzarini Design Studio од Рим сонуваше нов концепт наречен Air Yacht кој има способност да „плови по небото“ како и океанот.

Рендерите на Air Yacht беа објавени претходно овој месец, а футуристичкиот дизајн изгледа необично како што звучи.

Изградена од јаглеродни влакна, огромната структура ќе биде опремена со два блимпи исполнети со компримиран хелиум, што ќе ѝ овозможи да се издигнува на небото со брзина од 60 јазли повеќе од 48 часа „без емисии“, според дизајнерскиот тим.

Покрај нејзините очигледни летачки способности, Air Yacht е дизајнирана и да плови „тивко“ по водата со проценета брзина од пет јазли благодарение на нејзините „бази на надувување“, кои се полнат со воздух кога се приближуваат до вода, со што се овозможува возило да плови.

„Ер-јахтата се турка надолу од ротацијата на моторите и може да стои во водата преку депресуризација на системот за прицврстување на хелиум и баласт“, ​​рече Лазарини.

Содржи волумен од 400.000 кубни метри хелиум меѓу нив, идентичните блимпи се придвижуваат од осум против-ротирачки мотори кои се напојуваат од ултралесни батерии и соларни панели.

Освен што ќе го држат садот во воздух и на вода кога е потребно, пловечките конструкции ќе содржат и вкупно 10 патнички апартмани.
Двата се поврзани со централниот труп преку четири посебни мостови, преку кои патниците можат да одат за да се движат меѓу различни области на бродот. Главниот апартман е сместен во главниот труп заедно со пространа дневна соба со трпезарија и базен.

Замислен како потенцијален пристап кон „одржлив летачки транспорт“, тој е насочен кон приватен сопственик наместо кон „јавен превоз или туристички цели“.

Лазарини се надева дека проектот, за кој вели дека веќе привлече голем интерес, може да понуди увид во тоа како би можела да изгледа иднината на приватното, одржливо патување.
Сепак, секој потенцијален купувач ќе треба да има многу длабоки џебови. Неговата сегашна проценета цена е околу 550 милиони евра (621 милион долари).

Ако се најде купувач, Лазарини проценува дека ќе бидат потребни околу пет години за да се изгради воздушна јахта и да се собере хелиумот потребен за проектот.

„Во моментов бараме инвеститори и партнери кои можат да го финансираат проектот со цел да го забрзаме процесот“, изјави портпаролот на Лазарини за CNN Travel.
И покрај тоа што веројатно ќе помине некое време пред да ја видиме Air Yacht како се движи кон водите, или навистина кон небото, студиото моментално работи со приватен инвеститор за инженерство на прототип на модел од 24 метри, кој треба да полета подоцна оваа година.

Откривањето на Air Yacht доаѓа неколку месеци откако дизајнерското студио ги откри рендерите на Shape, концепт на јахта долг 69 метри со „отцепена дупка“ во средината.
Во меѓувреме, италијанското дизајнерско студио SkyStyle неодамна објави дизајни за Unique 71, иновативен концепт на суперјахта со зашилен лак и небесен салон обвиен со стакло.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хрватска заплени луксузна јахта на кумашинот на…

Луксузната јахта на Виктор Медвешчук е запленета во Хрватска.…

Брод под карантин: 150 патници заглавени

Околу 150 патници на брод за крстарење…