Објавено на:

Прорускиот градоначалник на Мариупол преживеал обид за атентат?

t

Лидерот на проруската и сепаратистичка администрација во окупираниот Мариупол, Костијантин Ивашченко преживеа обид за атентат за време на посетата на Зоолошката градина, објавија руските медиуми.

Петро Андриушченко, помошник на украинскиот градоначалник на Мариупол, ја потврди веста на Телеграм.

– Имаше обид да се убие Ивашченко во Мариупол. За жал, не беше многу успешен. Но, ова е само почеток, напиша на Телеграм, Андриушченко.

Порталот „Новости Донбас” ги пренесе изјавите на новинарите на руската државна телевизија дека Ивашченко бил во автомобил кога експлозивна направа експлодирала на влезот во Зоолошката градина во Мариупол.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мариупол ќе биде целосно обновен за три…

Во тек е 474-от ден од специјалната…

Му текнало да се прошета: Од Кремљ…

Рускиот претседател Владимир Путин во последен момент…

Семејство од Мариупол го пречека Путин со…

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на…

(Видео) Какво апсење? Путин го посети и…

Путин го посети и Мариупол, пренесуваат руските…

Прорускиот градоначалник на Мариупол преживеал обид за…

Лидерот на проруската и сепаратистичка администрација во…