Протекоа информации за тоа што им кажал Блинкен на израелската влада

t

Борбите не можат да траат со месеци, им кажал на Израелците државниот секретар Блинкен.

На Израел му недостасува „кредит“ да ја одржи борбата против Хамас со месеци и треба да ја промени својата тактика на југот на Газа, изјави американскиот државен секретар Антони Блинкен на состанокот на воениот кабинет во четвртокот, според израелскиот Канал 12.

Блинкен беше во Ерусалим на средби со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и со кабинетот кој ја надгледува војната против палестинската милитантна група. Некои од цитатите од средбата на некој начин стигнаа до Канал 12, најпопуларната комерцијална ТВ станица во Израел, која ги емитуваше во четвртокот навечер.

„Не можете да оперирате во јужна Газа на начин како на север. Таму има два милиони Палестинци“, рече Блинкен во еден момент, според преводот од хебрејски објавен од Тајмс оф Израел.

„Треба да евакуирате помалку луѓе од нивните домови, да бидете попрецизни во нападите, да не ги погодувате објектите на ОН и да се осигурате дека има доволно заштитени области“, додаде американскиот дипломат. „А ако не? Тогаш да не се напаѓа каде што има цивилно население“.

Кога министерот за одбрана Јоав Галант рече дека целото израелско општество е обединето зад целта за разбивање на Хамас, „дури и ако тоа трае со месеци“, Блинкен одговори: „Мислам дека немате заслуга за тоа“.

Протечените цитати, исто така, открија дека Израел не сака палестинската управа некогаш да владее со Газа, бидејќи таа „поддржува, едуцира и финансира терор“, според Нетанјаху.

Блинкен рече дека САД го разбираат тоа, но „другите држави во регионот треба да знаат што планирате“, бидејќи „Најдобар начин да се убие идеја е да се донесе подобра идеја“.

Вашингтон ја поддржа израелската офанзива против Газа по нападот на Хамас на 7 октомври, кој резултираше со смрт на околу 1.200 Израелци. Меѓутоа, оттогаш, американската влада се соочи со реакции на јавноста поради смртта на околу 16.000 Палестинци во енклавата, од кои многу жени и деца.

Според соопштението објавено од Стејт департментот, Блинкен „ја потврдил поддршката на Соединетите Држави за правото на Израел да се заштити од терористичко насилство во согласност со меѓународното хуманитарно право и го повика Израел да ги преземе сите можни мерки за да избегне цивилна штета“.

Блинкен, исто така, побара „итни чекори за да се побараат одговорност од доселениците екстремисти за насилството врз Палестинците на Западниот Брег“ и рече дека САД „остануваат посветени на опипливи чекори за унапредување на палестинската држава која живее во мир, слобода и безбедност заедно со Израел“, според Стејт. Портпаролот на Одделот Метју Милер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Израел го обвини Гутереш дека е на…

Израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

САД ставија вето: Засега нема крај на…

Синоќа, САД ставија вето на резолуцијата во…

Русија: Поплавувањето на Газа би било воено…

Претставникот на Москва во ОН го осуди…

Ќе изгласа ли Советот за безбедност на…

Советот за безбедност на ОН треба да…