Објавено на:

Путин ги охрабри мешаните бракови во Руската Федерација: Како пример го посочи Александар Македонски!

t

Цела Русија им е благодарна на учесниците во специјалната воена операција за нивната храброст и херојство и се надева на нив, изјави во петокот рускиот претседател Владимир Путин на состанокот на Советот за меѓуетнички односи.

„Сакам да кажам дека цела Русија ви е благодарна на вас и на вашите соборци за вашата храброст, за херојството и многу смета на вас. Се надеваме на вас“ изјави шефот на државата како одговор на зборовите на благодарност на борецот СВО кој учествуваше на состанокот на советот.

Одговарајќи на сугестијата на војникот дека на младите им требаат книги и филмови за големите херои, за интернационализмот и меѓуетничкото братство, претседателот рече дека во разговор со командантот на бригадата пред два дена, побарал да им пренесе зборови на благодарност на своите подредени, вклучително и на команданти на три баталјони . „Очигледно, тие се од мешани семејства, бидејќи имаат кавкаски презимиња или кавкаски имиња, руски патроними, кавкаски имиња – ова е огромна работа“, нагласи Путин.

Тој појасни дека Александар Македонски „откако го зазел Иран – стимулирал мешани бракови“. Стимулирал речиси вештачки, но кај нас се се случува природно, низ вековите“, нагласи шефот на државата.

„Ова, на секојдневно, генетско ниво, создава огромна безбедносна перница и е основа на нашето меѓуетничко и меѓуверско единство. Ова е многу импресивно, би рекол“, резимира рускиот претседател.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова провокативна изјава на Медведев: Русија да…

Русија треба да направи се за да…

Ердоган смета дека НАТО не треба да…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави…

Русија воспостави нова меѓународна награда за мир…

Во Русија е воспоставена нова меѓународна награда…

Вулин го демантира О’Брајан: Не извезуваме оружје…

Потпретседателот на Владата на Република Србија, Александар…

Индискиот премиер пристигна во посета на Москва

Премиерот на Индија Нарендра Моди пристигна во…