Путин: Договорите од Минск повeќе нe поcтојат, Русија повеќе нe може да толeрира гeнoцид

t

Русија отсекогаш била заинтересирана за спроведување на договорите од Минск, бидејќи овој документ е резултат на компромис, изјави рускиот претседател Владимир Путин, додавајќи дека договорите од Минск повеќе не постојат.
„И затоа сакам уште еднаш да истакнам дека бевме заинтересирани за спроведување на овој пакет мерки, бидејќи тоа е резултат на компромис“, нагласи шефот на државата. Тој потсети дека бил меѓу авторите на овој документ во име на Руската Федерација.
Украинските власти јавно изјавија дека нема да ги почитуваат договорите од Минск, а Русија повеќе не може да толерира геноцид врз народот на Донбас.
Европа не можеше да го натера Киев да се придржува до договорите од Минск, па Русија беше принудена да донесе одлука да ги признае ДНР и ЛНР, додаде Путин.

Со напорите на сегашните власти во Киев, договорите од Минск се сведени на нула, тие беа убиени многу пред Русија да ги признае ДНР и ЛНР, изјави рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференција.
„На крајот се најде компромис и тоа беше навистина вистинското движење кон мирно решение. Во сите други години, како што беше кажано овде на вчерашната седница на Советот за безбедност, со напорите на актуелните киевски власти се беше сведено на нула. „Затоа, договорите од Минск беа убиени многу пред вчерашното признавање на народните републики на Донбас, а не од нас, не од претставниците на овие републики, туку од сегашните власти во Киев“, објасни Путин.
На прашањето на новинарите за границите на ДНР и ЛНР, Путин рече дека Русија со признавањето на овие републики ги признала сите документи, вклучително и уставот, каде што се наведени нивните граници.
Демократските земји мора да ја признаат волјата на жителите на Крим и Севастопол
Демократиите мора да ја признаат одлуката на жителите на Крим и Севастопол да се обединат со Русија, посочи Путин.
„Првата работа што секој треба да ја направи е да ја препознае волјата на луѓето кои живеат во Севастопол и Крим. Многупати сум зборувал за ова и пак ќе нагласам: Што го прави ова полошо од она што се случи на Косово? „Ништо, само одлуката ја донесе парламентот таму, а овде на национален референдум“, објасни претседателот.
„Сакам уште еднаш да нагласам дека никој не можеше да ги натера луѓето на гласање со пушки или бајонети. „Тие дојдоа доброволно и ја донесоа својата одлука за повторно обединување со Русија“, рече Путин.
За руската војска во Донбас
Рускиот претседател напомена дека не рекол дека руските војници „веднаш“ ќе заминат во Донбас.
„Прво, не реков дека војниците ќе одат таму веднаш по нашата средба со вас овде. „Второ, невозможно е да се предвиди конкретен нацрт на можни акции, тоа зависи од конкретната ситуација што се развива на лице место, на терен“, објасни Путин.
Според него, доколку е потребно, Русија ќе ги исполни своите обврски за воена помош на републиките Доњецк и Луганск.
„Вчера потпишавме договори во тие договори со Доњецката Народна Република и Луганската Народна Република. Има соодветни точки кои велат дека ќе обезбедиме соодветна, вклучително и воена помош на тие републики. „Бидејќи таму има конфликт, со оваа одлука јасно ставаме до знаење дека, доколку е потребно, имаме намера да ги исполниме нашите обврски“, заклучи Путин.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Убиени 210 нацисти, деминиран Мариупол: Брифинг на…

90-ти ден од руската специјална операција во…

Британското разузнавање открива: Кој град е следен…

Врз основа на анализата на дејствувањето на…

Русија предупредува: Киев подготвува провокација со жито,…

Русија: Киев подготвува провокации во силоси со…

Русија го напушта Болоњскиот процес: Ќе се…

Русија го напушта Болоњскиот процес, воведува унифициран…

Шамар од Холандија за Украина: Далеку сте…

Малку е веројатно дека Украина ќе добие…