Објавено на:

Путин: Доминацијата на западните банки се ближи кон крајот

t

Според рускиот претседател, новите технологии му се закануваат на архаичниот финансиски систем на Западот.

Западниот финансиски систем станува застарен поради новите технологии и може да ја изгуби својата доминантна глобална позиција во блиска иднина, изјави во четвртокот рускиот претседател Владимир Путин.

Во обраќањето на инвестицискиот форум ВТБ во Москва, Путин истакна дека современите технолошки решенија, како што е блокчејн, се повеќе се користат во меѓународните плаќања.

„Според експертите, во наредните години ова ќе доведе до вистинска револуција која конечно ќе го поткопа монополот на големите западни банки“, рече Путин, истакнувајќи дека некои од тие финансиски институции моментално „не се во најдобра состојба“.

Рускиот претседател додаде дека системот за меѓубанкарски пораки SWIFT е дискредитиран поради прекинот на руските банки и се заменува со плаќања во национални валути.

Глобалните економски односи се менуваат, а претходниот модел на глобализација се заменува со мултиполарен модел, според Путин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Столтенберг: Сојузот на авторитарни сили сè повеќе…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави…

Орбан: Заврши хегемонијата на Западот

На хегемонијата на Западот и дојде крајот,…

Зеленски се лути: Западот има оружје, ама…

Доцнењето на Западот со испораката на оружје…

(Видео) Ковачевски: На изборите ќе се има…

На изборите во 2024 година ќе имаме…