Објавено на:

Путин: Русија во моментов не планира да го заземе Харков

t

Русија во моментов не планира да го окупира Харков, најави рускиот претседател Владимир Путин.
„Што се однесува до Харков, денес нема такви планови“, одговори претседателот на прес-конференција на прашањето какви се плановите на Москва во однос на Харков.

Коментирајќи ја ефективноста на борбите во регионот на Харков, Путин истакна дека руските сили напредуваат во близина на Харков строго според планот. Според неговите зборови, Русија секојдневно постигнува резултати во битките во областа Харков.
Како што рече, вината за руската офанзива на Харков е во Киев бидејќи украинската армија е насочена кон Белгород.


Поради фактот што вооружените сили на Украина ги гранатираат станбените области на Белгород, Русија е принудена да создаде санитарна безбедносна зона, додаде рускиот лидер.
„Тие пукаат токму во центарот на градот, во станбените квартови. Јавно кажав дека ако вака продолжи, ќе бидеме принудени да создадеме безбедносна зона – санитарна зона“, рече Путин на прес-конференција.
Според Путин, во Киев разбираат дека нема да успеат да и нанесат стратешки пораз на Русија.
„Сега гледаат дека не им оди војна на последниот Украинец, можеби ќе успее, но нанесувањето стратешки пораз на Русија нема да успее, тоа го гледаат. Но, сега тие плачеа: Дајте брза конференција“, додаде претседателот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Сенатот на САД поднесен нацрт-закон за…

Во Сенатот на САД е поднесен нацрт…

НАТО ѝ се закани на Кина со…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави…

Путин: Русија ќе продолжи да ја јакне…

Русија планира да продолжи да ја развива…

Стејт департментот изрази загриженост за можноста Русија…

Американскиот Стејт департмент денеска соопшти дека можноста…

Путин: Западот ќе му најде замена на…

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека Западот…