Путин: Ќе овозможиме непречен поморски транзит на стоки со турските партнери

t

Рускиот претседател Владимир Путин изјавил дека е подготвен да го олесни непречениот извоз на жито од украинските пристаништа во координација со Турција.
Рускиот Претседател ова го изјавил во разговор со турскиот претседател Ердоган. Тој, исто така, повторил дека Русија би можела да извезува големи количини ѓубрива и храна доколку бидат укинати санкциите против Москва, соопшти Кремљ.

„За време на дискусијата за ситуацијата во Украина, акцент беше ставен на обезбедување безбедна пловидба во Црното и Азовско Море и елиминирање на заканите од мини во нивните води“, се вели во соопштението на Кремљ.

„Владимир Путин ја истакна подготвеноста на руската страна да овозможи непречен поморски транзит на стоки во координација со турските партнери. Тоа важи и за извозот на жито од украинските пристаништа“, соопшти Кремљ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…