Објавено на:

Радев денеска има разговор во „четири очи“ со Шолц

t

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска има разговор во „четири очи“ со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој се наоѓа во посета на Бугарија.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, по нивната заедничка фотографија, во зградата на претседателската администрација почнаа пленарните разговори меѓу двете делегации.

На почетокот од разговорите, како што забележуваат бугарските медиуми, немало воведни зборови, туку само можност за протоколарни кадри за снимателите и фоторепортерите.

Радев и Шолц застанаа на официјална фотографија во салата со грбот на Претседателството во Софија.

Претходно, германскиот канцелар Шолц имаше средба со премиерот Кирил Петков, по која двајцата одржаа заедничка прес-конференција.

Во фокусот на разговорите беа можностите за продлабочување на билатералните односи, како и актуелните прашања, вклучително и предизвиците од војната во Украина, енергетската безбедност во Европа и европската интеграција на Западен Балкан. (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…

Македонската полиција експресно пронајде криминалец баран со…

Германската федерална канцеларија за борба против криминалот…

Анкета: 82% од Германците не ја одобруваат…

Олаф Шолц има најнизок рејтинг на одобрување…

Германската партија во подем е прогласена за…

Безбедносните служби во Саксонија тврдат дека AfD…