Објавено на:

Радев деновиве ќе го врачи првиот мандат за формирање на влада во Бугарија

t

Се очекува претседателот на Бугарија, Румен Радев да го предаде првиот мандат за формирање на влада во земјата оваа недела. Мандатот треба да го добијат од ГЕРБ – СДС. Шефот на државата ја забрза процедурата и во рок од само два дена ги спроведе консултациите со партиите застапени во парламентот.

По завршувањето на разговорите на „Дондуков“ 2 не беше јасно дали ќе има стабилна влада, но шефот на државата апелираше тоа да не го попречува донесувањето на важни закони за државата.

Бојко Борисов напомена дека нема да биде мандатар, а подоцна премиер и настојува да се формира влада со вторите по ред на листата, тоа се ПП-ДБ предводена од поранешниот премиер Кирил Петков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…

Бугарски новинар: Следува крај на војната и…

Станува јасно дека украинскиот конфликт е веќе…

Претседателот на Бугарија стави вето на испораката…

Киев требаше да добие стари оклопни транспортери…

Србија обвини маж за шпионажа во корист…

Во српскиот град Босилеград е уапсено лице…

Бугарско МВР: Немаме информации дека Љупчо Палевски…

Љупчо Палевски – Палчо осомничениот организатор и извршител…