Објавено на:

Радев свикa состанок на Советот за национална бeзбедност за Македонија

t

Претседателот на Бугарија Румен Радев за во понеделник свика состанок на Советодавниот совет за национална безбедност, соопшти прес-службата на претседателот.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, темата е „Интеграција на Западен Балкан во ЕУ. Улогата на Бугарија во проширувањето на ЕУ и во процесот на стабилизација и асоцијација: Република Македонија и Албанија“.

Премиерот Кирил Петков пред Народното собрание на Бугарија денеска изјави дека ставот на Бугарија за преговарачкиот процес за Република Македонија не е променет, туку ќе биде надграден со работа на пет работни групи за изнаоѓање решенија за прашања како што се инфраструктура, економија, историја и култура.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трагедија во Бугарија: Девојче почина за време…

Ученичка од англиската гимназија во Бургас починала…

Се работи на инвестиција на нов гасовод…

Сите влади работат во специфични услови зашто…

(Видео) Траги-комедија, нашите цариници се корумпирани ама…

Дека Бугарија е корумпирана држава знае и…

Македонија на 85-то место на светскиот индекс…

На меѓународниот индекс за перцепција на корупцијата…

Ковачевски: Добро е што официјална Софија сака…

На ниво на односи помеѓу две страни…