РАДЕВ СО УЛТИМАТУМ ДО КОСОВО: Побарал од Вјоса Османи да бидат признаени 15.000 Бугари како дел од европската перспектива на Приштина

t

Бугарија во јануари оваа година поднела петиција до Парламентот на Косово со барање да бидат признаени како заедница 15.000 граѓани кои, според Софија, имаат бугарска самосвест. За ова барање неодамна разговарале бугарскиот претседател Румен Радев со неговата колешка Вјоса Османи при посетата на Радев во Приштина изминатите денови, как дел од разговорите за европската перспектива на Приштина, стабилноста на Југоисточна Европа и можностите да се продлабочат односите меѓу двете земји, јавија бугарските медиуми.

Вјоса Османи ги обврзала властите во земјата да ги почитуваат сите стандарди на претстојниот попис на населението во Косово, да го направат процесот транспарентен и да ги гарантираат правата на сите малцинства. Во врска со малцинствата таа изјави:

– Бидејќи српското малцинство во моментов го бојкотира парламентот во Приштина и не учествува во гласањето на законските измени, тоа го отежнува и донесувањето на нормативни акти поврзани со статусот на малцинствата – рече Вјоса Османи.

Радев истакна дека Бугарија е меѓу главните двигатели за забрзана европска интеграција на Западен Балкан и се пофалил дека била негова идејата да поставува услови на патот на Македонија кон Европската Унија.

Вјоса Османи го истакна значајниот придонес на Бугарија во секоја фаза од создавањето на Косово – од признавањето на независноста на најмладата земја во Европа до учеството на бугарската војска во мировната мисија на НАТО (КФОР):

– Косово продолжува да се потпира на поддршката на Бугарија во следните чекори до целосното пристапување на нашата земја во Европската унија. Се надеваме дека тоа ќе биде и геостратешки приоритет за Брисел – рече Османи.

Исто така, според Османи „неволноста за прием на Косово во НАТО и ЕУ отвора можност за дестабилизација на регионот“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Скопјанка нападната од мајка си, друга од…

Во текот на вчерашниот ден во полицијата…

ЦУК: Изминатото деноноќие 21 пожар на отворено,…

Последното деноноќие имало 21 пожар на отворено,…

Бајден му даде ултиматум на Нетанјаху

Американскиот претседател Џо Бајден соопшти дека САД…

Руско МО: Пресретнати и соборени 53 украински…

Руските сили собориле или пресретнале 53 украински…

Денеска се празнува Светиот свештеномаченик Никон

Роден е во Неапол од татко незнабожец…