Расте цената на нафтата, се намалува цената на природниот гас

t

Природниот гас во Европа утрово падна за 3,34 отсто, покажаа податоците од лондонската берза ICE. Ноемвриските фјучерси на центарот TTF во Холандија се тргуваат по 182,50 евра за мегават час или речиси 1.800 долари за 1.000 кубни метри. За споредба, на 26 август, кога беше достигнат врвот – цената беше 346,52 евра за мегават час – околу 3.500 долари за 1.000 кубни метри, потсетува БТА.

Податоците од берзата покажуваат дека од 28 септември во Европа има јасен тренд на пониски цени на природниот гас. Размената потоа се затвори по цена од 223,06 евра за мегават час или околу 2.180 долари за 1.000 кубни метри.

Бугарската берза за гас го следи европскиот тренд. Природниот гас со рок на испорака до 29 септември се продаваше за 369,82 лева за мегават час, а сега на „Gas Hub Balkan“ во сегментот „ден пред“ цената за испорака за денеска изнесува 283,33 лева за мегават час.

Во исто време, нафтата се зголеми

Цените пораснаа во азиската трговија денеска откако ОПЕК навести дека може да одлучи значително да го намали производството на состанокот на 5 октомври. Причината – нафтениот картел не е задоволен од неодамнешниот пад на цените.

Како резултат на тоа, северноморските фјучерси на Брент, репер за Европа, за испорака во ноември се зголемија за 2,82 долари на 87,96 долари за барел (откако паднаа за 0,6 отсто во петокот).

Американската лесна нафта за испорака во ноември додаде 2,60 долари, или 3,3 отсто, на 82,09 долари за барел, откако загуби 2,1 отсто во претходната сесија.

Извори од ОПЕК + изјавија за Ројтерс дека на состанокот во среда, организацијата ќе одобри намалување на производството меѓу 500.000 и 1 милион барели за поддршка на цените.

Тоа би било второ намалување на производството за еден месец откако групата се согласи да го намали производството за 100.000 барели во септември.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Португалска компанија пронајде 10 милијарди барели нафта…

Португалската нафтена компанија Галп Енергија во неделата…

(Фото+видео) Хаос во Штип: Излеана нафта по…

Државен инспектор за животна средина од Одделението…

Цените на суровата нафта достигнаа петмесечен максимум

Цените на суровата нафта се зголемија за…

Цената на златото и понатаму расте, благ…

Во најголем пад денеска се европските и…

Пораснаа цените на нафтата на светските берзи

На лондонската берза цената на барелот за…