Регистрирани четири земјотреси вчера во Македонија

t

Четири земјотреса се регистрирани ноќеска во епицентралното подрачје Пештани-Охрид-Струга, 100 километри јужно од Скопје.

Земјотресите се со интензитет од 2.7, 2.6, 2.5 и 2.4.

Првиот земјотрес бил во 21 часот и 7 минути со локална Рихтерова магнитуда ML2.5 и интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала, а вториот во 21 часот и 26 минути со локална Рихтерова магнитуда ML2.6. и интензитет од III-IV степени, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Земјотресите беа почувствувани од населението во Охрид, Струга, Ресен и околината.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прашуваат Американци каде е Украина, а…

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави…

И МЗ се огласи за мајмунските сипаници…

Од Институтот за јавно здравје сме информирани…

Тридневна жалост во Црна Гора по трагедијата…

Владата на Црна Гора ќе прогласи тридневна…

Медведев: Има нуклеарки и во ЕУ, и…

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев упати скриена…

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Свети Евдоким Роден во Кападокија од благочестиви…