Објавено на:

Регистриран првиот случај на зapaзен со кopoна и гpип во исто време на Балканот

t

Во Хрватска вчера е откриен првиот случај на заразени со „флурон“, грип и корона.

Ова утрово на ХРТ го откри д-р Вранеш од загрепскиот Институт за јавно здравје, д-р Андрија Штампар.

-Вчера ги откривме двата вируса кај пациентот. Вирусот на грип и корона вирусот. Не е непознато дека е можно да се заразиме со неколку патогени одеднаш. Грипот е на англиски грип, па затоа оваа комбинација ја нарекоа флурон. Ќе започне грипот, обично е помеѓу Божиќ и Велигден „Не беше таму минатата година, но имавме случаи во текот на летото. Треба да видиме каква ќе биде клиничката слика за луѓето кои ги имаат двата вируса одеднаш, рече таа.

Првиот случај на флурон во светот е откриен во Израел

Пред неколку дена беше објавено дека е откриен првиот случај на флурон во светот , односно истовремена инфекција на корона со вирус и грип. Според Newsweek, првиот случај на „флурон“ е забележан кај мајка во израелскиот град Петах Тикви.

Професорот Арнон Вижницер, директор на гинеколошкиот оддел на болницата во тој град, за израелски весник изјавил дека мајката добила позитивен тест за корона вирус и грип веднаш штом ја примиле. За да бидат сигурни, тие го повторија тестирањето уште еднаш.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски ги подбра властите: Неспособни сте, корумпирани…

Пишува Никола Груевски на Фејсбук: Разорениот земјотресот…

ТРАГЕДИЈА ВО КАНАДА: Автобус удри во градинка,…

Градски автобус денеска удри во градинка во…

Зеленски: Велика Британија им помага на „украинските…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во Лондон…

СЗО испраќа стручни тимови и авиони со…

Светската здравствена организација испраќа стручни тимови и…

Имал потекло од Тетово: Блажевиќ двапати за…

Легендарниот хрватски тренер, Мирослав Блажевиќ, кој почина…