Објавено на:

Реки по улиците: Хаос и поплави во Анкара

t

Турскиот главен град Анкара синоќа беше погоден од силни поплави, а властите предупредуваат на дополнителни врнежи.

Главните сообраќајници во Анкара се претворија во вистински реки, а силен дожд паѓа низ централна Турција.

Поплавени се продавници и подруми на куќи.

Поплавите го нарушија и нормалното функционирање на метрото во Анкара, соопштија вчера вечерта властите, додавајќи дека поради безбедносни причини, електричната енергија е исклучена на одредени линии на метрото.

Денеска се работи на повторно воспоставување на градскиот превоз.

Турската метеоролошка служба предупреди на продолжување на понатамошните обилни врнежи во Анкара и другите делови на Анадолија.

Невреме се очекува и над Црното Море.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На Флорида прогласена вонредна состојба поради поплави

На повеќе места на Флорида е прогласена…

Земјотрес во Турција!

Земјотрес со јачина од 3,3 степени според…

Земјотрес во централна Турција

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според…

(Видео) Поплави во Германија, расте водостојот на…

Откако поплавите погодија делови од Германија, поплавите…

Фидан: Турција би сакала да се приклучи…

Русија го поздравува активниот интерес на голем…