Ризична против-пожарна операција: Цидовите во Жито Битола биле премачкани со горено масло

t

Покривот го нема, фасадата стои, административната зграда на Жито Битола е целосно изгорена, а првичните сомнежи се дека пожарот избувнал на покривот.

Сите битолски пожарникари, 30 на број, учествуваа во гаснењето на големиот пожар, а интервенцијата по синоќешното локализирање од превентивни причини траеше до рано утрово.

Пожарникарите се соочиле со ризична операција бидејќи во зградата немало бетонски плочи на катовите туку подови со дрвени греди намачкани за заштита со горено масло. Поради тоа, огнот се ширел и пуштал густ чад, со што била отежната интервенцијата на битолските пожарникари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Обвинителството ќе ја истражува смртта на 6-годишното…

ЈЗУ Клиничка болница-Битола ги известила обвинителството и…

Акциска контрола на МВР: Казина во Прилеп,…

При спроведена контрола од страна на припадници…

Кривична пријава за директорот на битолски “Водовод”…

СВР Битола до Основното јавно обвинителство Битола,…

ХАОС: Прилепчанец се шетал со гранта по…

Прилепчанец се шетал со граната по Широк…

Македонски и норвешки државјанин ги изгубија животите:…

Попладнево во тешка сообраќајна несреќа што се…