Романија забpaни платнени маски, воведена kaзна oд 500 евра за тие што немаат хируршки или FFP2 маски

t

Во Романија стапија на сила построгите правила за пандемијата поради зголемениот број случаи на коронавирус, вклучително и обврската за носење хируршки или FFP2 маски внатре и на отворено. Според новите правила, платнените маски се забранети.
Големи казни до 500 евра се воведени за оние кои ќе продолжат да носат текстилни маски.
Носењето хируршки маски или маски FFP2 сега е задолжително за сите Романци постари од пет години, и внатре и на отворено.
Исто така, беше одлучено баровите и рестораните да можат да работат со капацитет од 50% или 30% во зависност од стапката на зараза во нивната област, но дека ќе можат да примаат гости само со карти за Ковид . Истите правила важат за спортски објекти, спортски сали и кина.

Романија регистрираше помалку од 1.000 нови случаи на коронавирус во средината на декември, но бројот на заразени се искачи на околу 6.000 дневно во текот на изминатата недела. Скокот веројатно дојде како резултат на празничната сезона, кога многу Романци кои работат на Запад се враќаа дома.
Земјата е „веќе во петтиот бран на пандемијата“, рече министерот за здравство Александру Рафила.
Досега во Романија се регистрирани 300 случаи на варијанта омикрон, а Рафила рече дека „засега има спорадично пренесување“.
Оваа земја во моментов е втората најмалку вакцинирана земја-членка на ЕУ, во која се вакцинирани само 40 отсто од нејзиното население, објави RT.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Чолаку: „Најкраткиот“ пат за Молдавија да влезе…

Претседателот на Домот на пратениците на романскиот…

20 лица починале поради грешка во лабораторија…

Англиската владина агенција одговорна за справување со…

Карантин во цела Кина! Огромен број на…

Поради зголемувањето на бројот на заболени од…

Го прогласуваме за умрено: Пад од 90%…

Бројот на смртни случаи од Ковид-19 нагло…

Осум починати од Ковид-19 минатата недела

Министерството за здравство, повикувајќи се на податоци…