Објавено на:

Романија итно распоредува американски војници во земјата

t

Романскиот претседател, Клаус Јоханис, го информирал парламентот дека го одобрил распоредувањето на американскиот баталјон „Страјкер“ за извршување одбранбените задачи на НАТО.

Јоаханис информира и за распоредување на американски борбени авиони Ф-35 за зајакнување на противвоздушните капацитети на Алијансата.


Во документот проследен до Парламентот се наведува дека ескалацијата на тензиите и масовното зајакнување на военото присуство на Русија во близина на Украина и во областа на Црното Море влијаат на меѓународната безбедност и стабилност, поради што Романија одлучила да преземе мерки за зајакнување на своите одбранбени способности.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кој ќе ја напаѓа Романија?! Властите бесплатно…

Неделава започнува дистрибуцијата на таблети калиум јодид…

Мечка и две мечиња се појавија на…

Мечка и нејзините две мечиња се појавија…

(Фото) Паниката расте: Секој ден во Донбас…

Киев неочекувано призна огромни загуби. Секој ден…

Утре ќе се одржи петнаесеттата конференција на…

Петнаесетта конференција на началниците на Генералштабовите на…

Макрон денеска во посета на Романија

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ќе ја…