Објавено на:

Ројтерс: Турција не брза да ги исполни надежите на Шведска во НАТО

t

НАТО нема да може официјално да ја примени Шведска на состанокот на министрите за надворешни работи следната недела, членката Турција наводно го известила воениот блок. Ројтерс цитираше анонимни извори во средата дека Анкара го известила НАТО дека нема да може да ја ратификува кандидатурата на Стокхолм навреме за настанот, каде што очигледно се очекуваше официјална церемонија за пристапување.

Откако аплицираше за приклучување кон алијансата во мај 2022 година, заедно со соседна Финска, Шведска сè уште чека зелено светло од две членки: Турција и Унгарија. Додека Стокхолм направи одредени промени во својата внатрешна и надворешна политика што ги бараше Анкара, турското раководство минатиот месец изјави дека скандинавската нација сè уште не направила доволно.

Кон крајот на октомври, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган навистина го потпиша протоколот за пристапување на Шведска во НАТО и го испрати до Комитетот за надворешни работи на турскиот парламент. Според процедурата, откако ќе биде одобрена, тогаш ќе треба Големото национално собрание да го ратификува документот.

Минатата недела, комитетот го одложи гласањето со цел да одржи дополнителни разговори за понудата на Шведска. Ројтерс ги цитираше своите извори кои тврдат дека пратениците најверојатно ќе ги продолжат разговорите следниот вторник или среда, што се совпаѓа со министерскиот состанок на НАТО во Брисел.

Минатиот месец турскиот претседател се пожали дека нордиската земја ги блокирала повеќето од барањата за екстрадиција на тероризмот на Анкара и толерирала протести со палење Куран на нејзина територија.

Тој, исто така, побара САД да ја одобрат продажбата на борбени авиони Ф-16 на Турција како предуслов за одобрување на членството на Шведска во НАТО, на што се согласи Белата куќа.

Во обид да обезбеди турска поддршка, Шведска ги измени своите закони за борба против тероризмот, забранувајќи ја поддршката за Курдската работничка партија (ПКК) и другите групи што Анкара ги смета за терористи. Стокхолм го обнови и извозот на оружје во Анкара.
Соседна Финска исто така направи слични отстапки, при што Турција конечно се согласи да даде зелено светло за нејзиниот пристап во алијансата во април.

Друга земја-членка која допрва треба да ја ратификува понудата на Шведска е Унгарија, чиј парламент постојано го одложуваше разгледувањето на ова прашање – последен пат во октомври.

Бојкотот од страна на владејачката партија Фидес претходно доживеа неуспешно гласање за ратификација во јули, бидејќи немаше кворум за усвојување на законот. Кабинетот на премиерот Виктор Орбан објасни дека Шведска не исполнила некои од условите на Унгарија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Да земјотреси утринава ја стресоа Анталија

Два земјотреси со јачина од 3,9 го…

Земјотрес од 4,5 степени според Рихтер ја…

Земјотрес со јачина од 4,5 степени според…

Евакуирани 1.300 жители на Ниш, се уништува…

Началникот на Одделението за вонредни состојби на…

Бугарски автобус се преврте во Турција: 11…

Во Турција се преврте бугарски автобус. Повредени…

Лавров: Русија не сака да ги напаѓа…

„Русија не сака да ги напаѓа земјите…