Румен Радев е убеден: Бугарскиот народ ги спаси Евреите во Втората Светска војна! Да се обединиме околу доброто

t

Спасувањето на бугарските Евреи во текот на Втората светска војна е резултат на моралниот капитал на цели генерации, вели бугарскиот претседател Румен Радев во пораката по повод одбележувањето на 79-годишнината од спасувањето на бугарските Евреи.

Според него, по традиција на 10 март се одбележува светлиот подвиг на спасувањето на бугарските Евреи и истовремено се изразува жалење за сите жртви на таа жестока и мрачна епоха.

-Во текот на 1943 година бугарскиот народ храбро го издржа големиот историски тест и го направи тоа, што малкумина други во Европа успеаја или посакуваа да го сторат. Фундаментот на тоа спасување беше во огромниот морален капитал на цели генерации, а го надгради будната свест на Бугарија-православната црква, народни претставници, политички и општествени лидери, мнозинството обични Бугари, дополнува Радев.

Тој дополнува дека отфрлајќи го удобството на конформизмот и исправајќи се пред нееднаковоста, бугарските претци не ја дозволиле депортацијата на своите соседи, соученици и пријатели Евреи. Така тие ни оставија дел од нивната дрскост, храброст и вербата во човечкиот живот.

-Последниве денови живееме со чувството дека светот се наоѓа на историски крстопат, што може да ги оживее непростливите грешки од минатото и да го посее семето на нови неправди и страдања. Токму затоа примерот на нашите претци денеска грее особено силно. И не е случајност, што многу Бугари, достојни нивни наследници, ги отвораат своите срца, овојпат за невините жртви на една братоубиствена војна, подвлекува Радев.

Според него, приказната за чудото, направено од малата Бугарија во најмрачните години за Европа, треба да се раскажува.

-За да не заборавиме дека со заеднички напори можеме да се обединуваме околу доброто и да даваме надеж таму каде што е најпотребна, заклучува бугарскиот претседател.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Косово ќе ја тужи Србија за злосторства…

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека…

(Фото-галерија) Положување на цвеќе по повод 81-годишнината…

Делегации на локалната и централната власт положија…

81 година од депортацијата на македонските Евреи

Еврејската заедница во Република Македонија (ЕЗРМ) и…

Папата Франциск ги осуди нападите врз Евреите…

Папата Франциск денеска го осуди „ужасниот пораст…

79 години од ослободувањето на „пеколот на…

Денеска е Ден на сеќавање на Холокаустот,…