Русија го има најдобро вооружениот воен брод во светот: “Петар Велики” има седум тони “Гранит” и носи боеви глави

t

Најмоќните борбени бродови во светот припаѓаат на руската класа „Киров“. Американските носачи на авиони се поголеми по големина и тонажа, но крстосувачите од класата Киров го имаат најмоќниот арсенал и најмодерната воздушна одбрана на море.

Советскиот Сојуз го разви проектот 1144 „Орлан“ (галеб), кој роди класа ракетни крстосувачи со нуклеарен погон. Тоа семејство бродови го носело името „Адмирал Ушаков“ и во 1992 година името било сменето во „Киров“. Изградени се вкупно четири бродови, од кои руската морнарица во моментов користи еден („Петар Велики“) како дел од Северната флота, додека другиот брод („Павел Нахимов“) е во фаза на модернизација.

Неограничена навигација


Со тежина од 28.000 тони кога бродот е подготвен за пловидба, „Петар Велики“ е долг 252 метри и има екипаж од 710 морнари. Се напојува од нуклеарен реактор кој напојува две парни турбини од 100.000 киловати. Со брзина од 30 јазли (56 километри на час), бродот може да плови 1.000 наутички милји (1.900 километри). Оптималната брзина од 20 јазли (30 километри на час) овозможува неограничена навигација.

Она што го прави бродот од класата „Киров“ угледно оружје, според сите стандарди, е неговото вооружување. Меѓу другото, се состои од еден класичен топ од 130 мм, торпеда со калибар 305 и 533 мм, повеќецевни пушки од 30 мм… Списокот е долг, но она што го втурнува стравот во коските на потенцијалните непријатели на Русија е ракетното оружје.


За почеток има 20 противбродски ракети од типот П-700 „Гранит“. Тие проектили тежат седум тони, долги се десет метри и со дострел од 650 километри, можат да летаат со брзина од 1,6 до 2,5 маха. Тие носат боева глава тешка 750 килограми, која може да уништи цели на море и на копно.

„Петар Велики“ и неговиот „брат“ „Павел Нахимов“ можат да носат до 96 противвоздушни ракети од системот С-300. Во зависност од потребата, тоа може да бидат ракети со среден дострел С-300 Ф или С-300 ФМ со голем дострел. За непосредна одбрана на бродовите, покрај веќе споменатите повеќецевни топови од 30 мм, има и два фрлачи на мамки со 400 ракети.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Повеќе од 1.500 луѓе се евакуирани од…

Повеќе од 1.500 луѓе се евакуирани од…

„Вашингтон пост“: Русија демонстрира воена и економска…

И покрај очекувањата на Западот, Русија успеа…

Макрон го покани Путин на „Денот Д“…

Претседателот на Франција, Емануел Макрон го покани…

Русија останува отворена за дијалог со Западот

Русија останува отворена за дијалог за безбедност…

13% од македонските граѓани сметаат дека Украина…

13% од македонските граѓани сметаат дека Украина…